U petak 3. lipnja 2022. godine učenici osmog razreda posjetili su grad Vukovar u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”. Posjet započinje razgledavanjem postava Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Kroz Memorijalni centar učenike je proveo general Marin Ivanković koji im je ispričao kako su nastala izložena oklopna vozila, koje su opasnosti i koje ozljede može nanijeti pojedina eksplozivna naprava, kako je tekla i koliko je trajala bitka za Vukovar.
Učenici su imali prilike uči u pojedina vozila te držati oružje.
Nakon razgledavanja izložbe na otvorenom, učenici su slušali predavanje “Domovinski rat”.
Uz pratnju vodiča Darka učenici su autobusom obišli memorijalne lokacije. Prvo mjesto na kojem su se zaustavili je Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.
Provezli su se kroz Borovo naselje i uz kombinat Borovo, ostatke Borovo Commerca koji je u ono vrijeme imao atomsko sklonište pa je pružao zaštitu mnogobrojnim građanima, a pretvoren je i u pričuvnu bolnicu u koju su smješteni lakše ranjeni i bolesni. Posjetili su baroknu crkvu svetog Filipa i Jakova te tamo pogledali film “Vukovarska priča”. Dijelovi crkve ostali su djelomično neobnovljeni kako bi svjedočili o stradanjima ove po veličini treće crkve u Hrvatskoj.
Učenici su prošetali Memorijalnim grobljem žrtava iz Domovinskog rata, Spomen područjem Ovčara i prostorom masovne grobnice na Ovčari.
Sljedeće odredište bio je simbol grada Vukovara – vodotoranj. Vodotoranj je tijekom rata direktno pogođen 640 puta, a dio oštećenja vidljiv je ulaskom u toranj. S vrha vodotornja pruža se pogled na grad i okolicu.
Nakon ručka u Memorijalnom centru domovinskog rata učenici su posjetili dvorac Eltz u kojem je smješten Gradski muzej Vukovar. Uz stručno vodstvo razgledali su arheološku zbirku, kulturno-povijesnu zbirku, zbirku Archivalia, zbirku slika, grafika i minijatura. Svoj obilazak završili su u Mramornoj dvorani u kojoj se održavaju koncerti.
Zadnje odredište bio je Muzej vučedolske kulture. Ovaj jedinstveni muzej prostire se na 1200 m2 i pruža uvid u život Vučedolaca. Jedna od posebnosti ove kulture je obuća, Vučedolci su prvi koji su razlikovali i izrađivali lijevu i desnu obuću.
Ako želite, kliknite ovdje i prošećite ovim jedinstvenim muzejom.
Puni dojmova i umorni učenici su se u kasnim večernjim satima vratili u Varaždin.
R. Kos