- Naslovnica
- O nama
- About Us
- Djelatnici škole
- Aktivnosti unutar škole
- Aktivnosti izvan škole
- Jelovnik
- Srednjoškolsko obrazovanje
- Događanja prošlih školskih godina
- Natječaji
- Statut, opći akti i pristup informacijama
- Osiguranje učenika
- Stručni članci
- Galerija fotografija
- ATTEND
- Erasmus+ projekt „Let’s hit the road!“
- Erasmus+ projekt „Get to know us“
- WAI4PWDs
- Projekt STAIRS
- Projekt „SextYouth“
- Radionice animiranih filmova
- eTwinning
- Sigurnije škole i vrtići
- Zadruga “Detelica”
- Za roditelje
- Nastavni materijali
Da Vam tijekom ljetnih praznika ne bi bilo dosadno i da ne zaboravite sve što smo u školi radili, pripremile smo Vam ovu vježbenicu.
U njoj možete pronaći ponešto za svakoga. Ima lakših zadataka, ali i onih težih.
Ovdje ćete pronaći zadatke za:
razvoj fonološke svjesnosti
pisanje i čitanje
razumijevanje uputa
razumijevanje i verbalizaciju prostornih odnosa
finu motoriku
širenje vokabulara
vježbe morfologije
Tu ćete pronaći i neke komunikacijske ploče za poticanje komunikacije i poboljšanje jezičnog razumijevanja.
Želimo Vam dobru zabavu!
Vaše Emili, Mia i Klara
Za preuzimanje vježbenice kliknite ovdje
I ove Korizme učenici i djelatnici našeg Centra pokazali su veliko srce i prikupili mnogo namirnica i higijenskih potrepština za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma. Akciju izrade letka, motiviranja učenika i djelatnika, prikupljanja, sortiranja te naposljetku sam odvoz namirnica vodili su učenici Građanskog odgoja i obrazovanja uz pomoć učiteljica Blaženke, Renate, Tamare te domara Igora. Tako smo još jednom pomogli Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma koja će svoje članove i njihove obitelji usrećiti prigodnim poklon paketima za Uskrs.
Tamara Herjavec Habek
Korisnici radne okupacije i prošle godine su se uključili u akciju Zeleni korak, akciju prikupljanja starog papira u hrvatskim osnovnim školama. Akcija je trajala od rujna do prosinca 2022. godine.
U tom periodu su korisnici radne okupacije. prikupljali papir iz raznih ustanova i privrednih subjekata te su ga prema naputcima sortirali, pročišćavali od nečistoća nepoželjnih u procesu recikliranja i skladištili. Sredinom prosinca su djelatnici Reoma grupe došli po papir i odvezli ga na vaganje. Krajem siječnja ove godine su nam javljeni rezultati akcije Zeleni korak u kojoj smo mi prikupili, sortirali te isporučili 11 846 kg papira. S tom kilažom isporučenog papira smo ušli među pet najboljih škola i osvojili smo donaciju od dm-a u iznosu od 1.327,23 eura ili (10.000,00 kuna), a koja nam je svečano uručena 16. 2. 2023. od strane djelatnica dm-a.
Više o samoj akciji možete pročitati ovdje.
Dejan Pandža
Ove godine grad Varaždin je birao po šezdeseti put sportaša godine, te je tom prigodom svaka škola birala svog sportskog uzora škole. Izbori su bili krajem 2022. godine, a svečano 60. Proglašenje sportaša grada Varaždina te sportskih uzora škola održano je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu, 13. veljače 2023. godine u 18:00 sati.
Izborom svih profesora našeg Centra predložili smo Andreja Marjanovića za našeg sportskog uzora. Andrej je aktivan plivač u PK Vidra te redovito odlazi na treninge i mnogobrojna natjecanja, a za naš Centar nastupao je u 2022. godini na Državnom natjecanju u Poreču te u Tuheljskim Toplicama , a sada se priprema za još jedno Državno natjecanje u Poreču. Ne samo da je odličan plivač, Andrej se u Centru ističe i kao prijatelj koji je spreman svakome pomoći te je pristojan u komunikaciji sa svim djelatnicima Centra. Andreju u ime svih djelatnika Centra čestitam na osvojenoj nagradi te mu želim još mnogo sportskih uspjeha.
Kristina Kralj
Učenici, djelatnici i pomoćnici u nastavi ovom pjesmom žele vam blagoslovljen Božić i sretnu novu 2023. godinu.
U Varaždinu su 24. studenog 2022. na tri lokacije u gradu postavljene komunikacijske ploče; na igralištu u ulici Hrvatskih branitelja (POS naselje), unutar gradskih bazena te na igralištu Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar. Potpomognuta komunikacija uključuje upotrebu različitih simbola koja se primjenjuje radi složenih komunikacijskih potreba. Upotrebom simbola, slika ili fotografija ove ploče mogu pomoći u prevladavanju prepreka u komunikaciji između pojedinaca koji ne govore ili minimalno govore, i njihovih skrbnika, učitelja i vršnjaka. Djeca koja ne mogu komunicirati govorom imaju jednaka prava da budu uključena u društvo kao i verbalna djeca. Stoga im postavljanje ovakvih komunikacijskih ploča omogućava upravo to – veće šanse za inkluzijom. Na ove tri komunikacijske ploče nalaze se najvažniji simboli kojima dijete dok se igra na tom mjestu može komunicirati ili s vršnjacima ili s roditeljima.
Osim toga, ovakve komunikacijske ploče također promoviraju svjesnost javnosti o osobama koje imaju složene komunikacijske potrebama.
Ove tri komunikacijske ploče izrađene su na inicijativu logopedinja iz Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar – Emili Kuhar i Mie Marčec te uz pomoć njihovog ravnatelja Marina Vučića te uz podršku Grada Varaždina. Projekt ne bi bilo moguće realizirati bez vrijedne donacije nesebičnih ljudi iz Zadra – Anke i Nevenka Vranković čiju pomoć su omogućili roditelji učenice Julije Trubelja koja je polaznica Centra.
M. Vučić
U vremenu od 26. do 30. listopada u sklopu projekta ATTEND ravnatelj Centra Tomislav Špoljar te devetnaest ravnateljica i ravnatelja Centara za odgoj i obrazovanje iz cijele Hrvatske posjetili su Grad Reykjavik u sklopu projekta “Podrška ostvarenju jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju – ATTEND“. Cilj studijskog posjeta bio je dobiti uvid u prakse i iskustva islandskih partnera, posebice po pitanju adekvatne i učinkovite primjene pomoćnih tehnologija u obrazovnim aktivnostima djece s teškoćama u razvoju. Tijekom studijskog posjetili su Klettaskoli – školu s posebnim programima za djecu s teškoćama, gdje su imali priliku upoznati se s načinom rada s djecom s teškoćama u razvoju te saznati više o pomoćnim tehnologijama koje im pomažu u učenju, omogućavaju lakšu komunikaciju i ostvarivanje boljih odgojno-obrazovnih rezultata. Organiziran je i posjet Hvassaleitisskóli – redovnoj školi koju pohađaju i djeca s poremećajem iz spektra autizma u kojoj je predstavljen model vizualne podrške te rad u malim skupinama i individualni oblik nastavnog rada za ovu skupinu učeniku.
Osim toga, ravnatelji su posjetili Učiteljski fakultet islandskog sveučilišta i Centar za kreativne i obrazovne tehnologije – Mixtura u kojem su se upoznali s modernim tehnologijama i brojnim inovativnim aplikacijama koje unaprjeđuju proces učenja i poučavanja. Dio programa održan je kod islandskog partnera – Grada Reykjavika, gdje su se pobliže upoznali s islandskim obrazovnim sustavom, ali i korištenjem tehnologije u predškolskim ustanovama.
Udruga udomitelja za djecu i mlade Varaždinske županije ZIPKA djeluje od 2007. godine i danas okuplja 60-ak udomitelja u Varaždinskoj županiji te udomljenu djecu i mlade. Članovi udruge, na čelu sa predsjednicom i udomiteljicom Nadom Furjan, rade na promicanju, razvitku i unapređenju udomiteljstva za djecu i mlade. Udruga je 15. lipnja 2022. godine u Domu kulture Sračinec uz brojne goste obilježila 15 godina djelovanja.
Više o događaju na poveznici: http://petrijanec.hr/2022/06/15/udruga-zipka-proslavila-15-godina-od-osnivanja/
Pozvani su i predstavnici našeg Centra te su učenici 1., 6.A i 7.A razreda obogatili službeni program svojim izvedbama. Tako su Luka i Marina pod mentorstvom Blaženke Maltar izveli recitaciju „Kišobran i suncobran“, a pod mentorstvom i vodstvom Nevenke Pandže sve prisutne razveselili su Emanuela, Ivan, Luka, Danijela i Marina pjesmom „Visibaba mala“ uz udaraljke.
Udomitelji i naš Centar u uskoj su vezi i suradnji, naime, zanimljiva je informacija da se trenutno u COO Tomislav Špoljar školuje dvadeset i dvoje udomljene djece i mladih, a u aktivnostima poludnevnog boravka iz udomiteljstva dolazi nam sedam odraslih osoba.
Ovom prilikom zahvaljujemo našim udomiteljima-herojima na neizmjernoj ljubavi i brizi koju pružaju našim učenicima i korisnicima, udruzi Zipka na podršci te organizatorima događaja na pozivu.
Patricija Gold
25. i 26. svibnja 2022. održana je „ATTEND konferencija na naš način“ u Opatiji. Ova konferencija obilježila je početak realizacije obrazovnih aktivnosti na projektu ATTEND u organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET i njihovih partnera u ovom projektu – Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, uz pomoć i stručnost partnera s Islanda: Grada Reykjavik (Odjela za obrazovanje i mlade). Cilj ovog projekta je opremanje 34 odgojno-obrazovne ustanove u Hrvatskoj, među kojima je i naš Centar, asistivnom tehnologijom koja je od presudne važnosti za djecu s teškoćama u razvoju. Osim opremanja ustanova, vrlo važan cilj projekta je i educiranje i obrazovanje djelatnika ustanova sudionika projekta za korištenje asistivne tehnologije kroz stručnu podršku stručnjaka s FER-a i ERF-a te podizanje svijesti javnosti o važnosti asistivne tehnologije u stvaranju jednakih mogućnostiza djecu s teškoćama u razvoju.
Konferencija je bila vrlo korisna za razmjenu iskustava svih korisnika projekta, projektnih partnera i ustanova nadležnih za provedbu projekta.
Na konferenciji su sudjelovali ravnatelj našeg Centra Marin Vučić te logopedinja Mia Marčec koja je predstavila naš Centar primjerom dobre prakse u korištenju asistvne tehnologije te sudjelovanjem u panel raspravi pod nazivom „Senzibilizacija javnosti i odnosi s roditeljima u kontekstu primjene asistivne tehnologije“.
Nakon ove konferencije sljedeće aktivnosti u projektu odnose se na edukacije i umrežavanje odgojno-obrazovnog osoblja sudionika projekta nizom radionica, online aktivnostima, ali i susretima za razmjenu znanja i iskustava.
Projekt će trajati sve do 30. travnja 2024.
Mia Marčec
U hotelu Olympia u Vodicama održana je konferencija Saveza edukacijskih rehabilitaotra Hrvatske od 19. do 22. travnja 2022. godine. Na konferenciji se okupilo 215 sudionika. Dio sudionika pratio je konferenciju uživo u Vodicama, a dio sudionika preko YouTube kanala.
U utorak 19.4. 2022. godine, prvog dana konferencije održana je svečanost uručenja nagrade “Prof. Tomislav Špoljar”. Ovu nagradu dodjeljuje Savez edukacijskih rehabilitatora Hrvatske za izuzetne doprinose u razvoju edukacijsko-rehabilitacijske teorije i prakse te aktivno učešće u realizaciji programskih zadataka Saveza. Nagrada se dodjeljuje u kategoriji godišnja nagrada i nagrada za životno djelo. Dobitnik godišnje nagrade “Prof. Tomislav Špoljar” za 2021. godinu je doc.dr.sc. Zlatko Bukvić, pedagog Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar. Izuzetno smo ponosni na kolegu i nadamo se da će jednog dana dobiti nagradu za životno djelo.
Doc.dr.sc. Zlatko Bukvić održao je plenarno predavanje “Izazovi i perspektive edukacijske rehabilitacije u infrastrukturnim aspektima socijalne uključenosti”, a na kraju izlaganja predstavio je monografiju “Tragovima prošlosti: povijest strukovnog udruživanja edukacijskih rehabilitatora u Hrvatskoj”. Autori su dr.sc. Nenad Bukvić i doc.dr.sc. Zlatko Bukvić, a nakladnik je Hrvatska komora edukacijskih rehabilitatora.
R. Kos